Tomáš Hulík: Fotograf divokej prírody

25.06.2024

Tomáš Hulík je slovenský prírodovedec, dokumentarista a uznávaný fotograf divokej prírody. Narodil sa v roku 1976 v Prahe a od malička ho fascinovala príroda. Vyštudoval enviromentalistiku na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a popri štúdiu sa venoval fotografovaniu.

Fotografická tvorba

Hulík sa zameriava na zachytávanie krásy a rozmanitosti fauny a flóry našej planéty. Svoje fotografie realizuje na rôznych expedíciách a vedeckých cestách po celom svete, pričom sa sústredí na mapovanie života zvierat v ich prirodzenom prostredí. Jeho tvorba sa vyznačuje úchvatnými zábermi, ktoré odzrkadľujú hlboké spojenie autora s prírodou a jeho cit pre detail.

Okrem fotografovania sa Hulík venuje aj natáčaniu dokumentárnych filmov a režírovaniu. Medzi jeho najznámejšie diela patria filmy Návrat rysov, Cesty Slovenskom, Divoké Slovensko a Slovensko - Prítomná minulosť.

Úspechy a ocenenia

Tomáš Hulík získal za svoju prácu mnoho ocenení doma aj v zahraničí. Jeho fotografie boli publikované v prestížnych časopisoch ako National Geographic, GEO, Universum, alebo Ľudia a Zem. Pravidelne vystavuje na výstavách po celom Slovensku a je členom Asociácie profesionálnych fotografov SR.

V roku 2021 sa stal ambasádorom značky Nikon pre Slovensko a Českú republiku.

Príklady ocenení:

  • Cena časopisu GEO za najkrajšiu slovenskú fotografiu roku
  • Ocenenie Zlatý bažant za najkrajšiu fotografiu vtákov
  • Cena poroty na medzinárodnom festivale filmov o prírode v Nemecku
  • Nominovaný na cenu Czech Press Photo

Záver

Tomáš Hulík patrí medzi najvýznamnejších slovenských fotografov divokej prírody. Jeho práca inšpiruje a oslovuje široké publikum a prispieva k ochrane životného prostredia a k šíreniu povedomia o dôležitosti zachovania biodiverzity našej planéty.