Svet zblbol

14.11.2023

Čo sa deje v posledných rokoch vo svete a aj u nás doma na Slovensku nemá žiadnu obdobu. Predovšetkým je to rozpínavosť a nenaplnené ambície imperiálneho Ruska. A s tým súvisí jeho vojenská agresia voči susednému štátu Ukrajine. Tento vojenský konflikt sa nás dotýka oveľa viac než iné vojny vo svete. Máme svoje skúsenosti z roku 1968, kedy našu krajinu z večera do rána obsadili vojská Varšavskej zmluvy na čele s moskovskou generalitou. Kremeľ sa aj v súčasnosti vyhráža svojim bývalým satelitom, že ich chce dostať pod svoj vplyv a opäť rozhodovať o tom, čo môžeme a nemôžeme.

Okrem toho je tu vojna na Blízkom východe a pred ňou tiež nemôžeme zatvárať oči a tváriť sa, že s týmto nemáme nič spoločné. Zomiera tu množstvo civilistov vrátane detí. Málokto z nás si vie predstaviť hrôzy vojny. Keď človek zabíja človeka a ponad vaše hlavy lietajú guľky a rakety. Nemáte čo jesť a kde bývať. Ostreľovanie všetko ničí a je nedostatok liekov a zdravotnej pomoci. Ľudia zomierajú pred vašimi očami a vy im nemáte ako pomôcť.

Množstvo ozbrojených konfliktov je v Afrike o ktorých ani nemáme prehľad. Severná Kórea buduje a rozširuje svoj jadrový arzenál a vyhráža sa kde komu. Čína taktiež zbrojí a buduje silnú armádu. Nárokuje si na rôzne územia a svoju vojenskú silu demonštruje predovšetkým Taiwanu, ktoré považuje za súčasť svojho územia.

A čo u nás doma? Od vypuknutia pandémie na COVID-19 tu máme množstvo expertov na farmáciu a po vypuknutí vojny na Ukrajine sa títo znalci rýchlo pretransformovali na vojenských analytikov. Neoverené informácie sa rýchlosťou blesku šíria na sociálnych sieťach a predkladajú sa ako jediné pravdivé. Mainstreamové médiá píšu podľa týchto odborníkov len to, čo im nadiktuje George Soros, alebo Európska únia.

Po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, stráca vo verejnosti podporu Robert Fico a vo voľbách ho poráža Igor Matovič. Ten zostavuje vládnu koalíciu a svoju pozíciu absolútne nezvládol. Svojou chaotickou politickou neschopnosťou opäť vydláždil cestu k moci Robertovi Ficovi.

A ten sa jej už po štvrtýkrát uchopil. Je to jeho čas, aby v spoločnosti spravil poriadok podľa svojich predstáv. Veď v opozícii boli podľa neho politicky prenasledovaní a krivo obviňovaní zo skutkov, ktoré sa podľa neho nestali. Pretože podľa slov exministra vnútra Roberta Kaliňáka na najvyšších štátnych funkciách počas ich troch volebných obdobiach neexistovala žiadna korupcia. Prečo bol potom právoplatne usvedčený a odsúdený bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik za korupciu, ako aj mnoho ďalších. Obvinení boli aj Fico s Kaliňákom, ale tých očistil generálny prokurátor Maroš Žilinka prostredníctvom paragrafu 363, Trestného poriadku. Takže Fico s Kaliňákom nedostali ani možnosť, aby sa pred nezávislým súdom obhájili a dokázali, že je to len hon na čarodejnice. Oni sú predsa čistí, ako tie biele ľalie.

Noví ministri tejto Ficovej vlády ešte ani nevstúpili do svojich kancelárií a už začali personálne čistky. Predsa majú právo si vybrať najbližších spolupracovníkov, ktorým dôverujú. Odmietajú komunikovať s novinármi popredných slovenských médií, pretože tí sú k nim podľa Fica otvorene nepriateľskí. Majú snahu zlikvidovať neziskové nadácie, ktoré sa venujú korupcii a analyzujú ich politickú prácu. Veď nepotrebujeme žiadne neziskovky, ktoré nakupujú prístroje do nemocníc a mnoho ďalšieho, či už do škôl, športu, alebo pre hendikepovaných ľudí. Na to je tu podľa nich štát a ich sociálna politika všetko zafinancuje.

Máme šťastie, že je tu Fico, ktorý nám zabezpečí silný štát. Skôr mám však pocit, že mu už nezáleží na prosperite Slovenska a profesionalite jeho ministrov. Podľa všetkého mu ide len o to, aby sa už nikto neodvážil obviňovať jeho a jeho ľudí. Bodaj by som sa mýlil.

Ernest Klotton