KOZa ROHatá

10.12.1991

"Ja som KOZa ROHatá, do pol boka odratá, cupi-lupi nohami, prekolem ťa ROHami."

Vo vyhni kuje kováč železo a spomína na vzdialený domov, kde sa mu na šírych pasienkoch pasie KOZa ROHatá. Vyslali ho do sveta, aby zjednotil tovarišov všetkých remesiel a začal rokovať s panovníkovými ministrami.

Doma zatiaľ udierajú prvé mrazy. Vehementná politická opozícia tancuje english-waltz a klaun v kúte skáče artistický korbet. Z hlavného mesta povolávajú narýchlo kováča, aby čo najskôr vyzvali pracujúcich k štrajku. Veď sa blíži koniec roka a žiadna dohoda sa neplní. Nadarmo sedeli v panovníckych budovách, i tak si jeho ministri spievajú svoju jednotvárnu pesničku o tom, že pokladňa je prázdna. Obávajú sa, že ich postihne klaustrofóbia a tým stratia priazeň svojich ľudí. Preto vyhlasujú štrajk. V tej chvíli obnovuje svoju činnosť zabudnutý NoSOrožec a okamžite dostáva priestor v masmédiách, pretože nepodporuje štrajk. Zdanlivá jednota je rozštiepená a štiepi sa ďalej. Ľudia už ani nevedia, že KOZa dávno stratila mlieko a že NoSOrožec v buši hľadá vhodných spojencov proti všetkým ROHom. KOZa tvrdí, že sa zbavila svojich ROHov a že iba jednotne možno čeliť nepopulárnej reforme. Jej predáci sa pridávajú k štrajku, ale ľudia z ulíc takmer o ničom nevedia. Štraj sa síce uskutočnil, ale z celkového počtu sa ho zúčastnila iba jedna tretina. Potom to znamená, že KOZa získala menšiu podporu než NoSOrožec, ktorý bol proti štrajku. Po tom všetkom sa ďalej rokuje a poniektoré politické strany ponúkajú priestor na kandidátke do nasledujúcich volieb pre predstaviteľov KOZy ROHatej. Komu je dnes lepšie ako poslancom v parlamente? V neistom trhu práce budú mať zamestnanie na štvorročné obdobie so slušným príjmom. Veď ten si dokážu vždy pohotovo schváliť. Smola je iba v tom, že poslanci skoro zabúdajú na svojich voličov. V parlamentoch presadzujú záujmy strán, ktoré ich kandidovali do volieb.

Zasadajú i NoSOrožci a dávajú hlavy dokopy. Nemajú žiadne financie, lebo všetky zhltla KOZa ROHatá. Našťastie sa v tom istom čase odohráva i zakladajúci zjazd odnože Kólií DlHosrstých, a to dáva šancu na vhodnú spoluprácu.

V miestnost sa rozsvecuje luster a vo veľko teráriu pláva mečiar obyčajný. Zdá sa byť nespokojný až podráždený. Najradšej by opäť plával v hlbokom teplom mori, ale padol za obeť politickým machináciám.

NoSOrožci zo svojho sedenia vydávajú komuniké. Okrem iného sa v kuolároch povráva, že vydajú výzvu ku generálnemu štrajku a to na Silvestra. Vtedy majú všetci priaznivci NoSOrožcov o polnoci dať najavo svoje sympatie, a to výstrelom alebo iným rachotom, či aspoň otvorením šampanského. Na prvý deň v roku nemá ísť nik do práce a má v pohode štrajkovať vo svojom rodinnom kruhu. Výnimku majú iba nepretržité prevádzky a iné činnosti, nevyhnutné pre každodenný život. Čoskoro teda uvidíme, na ktorej strane stojí verejnosť.

"Ja som KOZa ROHatá a ty si kto NoSOrožec, že mi stojíš v ceste?"

Ernest Klotton

jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu
Vytvorte si webové stránky zdarma!