Obranná dohoda

07.02.2022

Nikto snáď nepochybuje o tom, že Rusko je veľmoc, ktorá ovplyvňuje politické dianie vo svete.  Dnes na jeho čele stojí Vladimír Putin, ktorý vyjadruje nespokojnosť s rozdelením sveta a sférou vplyvu jednotlivých mocností. Po roku 1989 sa zrútil systém Kremľa a jeho satelitných bábkových vlád. Padol režim jednej strany a občania slobodnejšie rozhodujú o tom, kto má spravovať ich krajinu. V Rusku si Putin akosi zvláštne udržuje vplyv a po anexii Krymu by rád prinavrátil Kremľu jeho dávnu svetovú moc. Najradšej by rozhodoval o bývalých krajinách, kde mal Kremeľ svoj vplyv. Zhromažďuje armádu a presúva ju na hranice s Ukrajinou pod zámienkou vojenských manévrov.

Priaznivci Putina na Slovensku sa vyjadrujú, že nám zo strany Ruska nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Sme predsa Slovania a tí nebudú navzájom medzi sebou bojovať. História nám však dokazuje pravý opak.

V roku 1968 za jednu noc obsadili vojská Varšavskej zmluvy pod vedením sovietskej armády Československo. Občania v celej republike protestovali proti týmto okupačným vojskám, ktoré použili zbrane a niektorých z demonštrujúcich zabili. A nebolo ich málo a za ich smrť nikto neniesol zodpovednosť.

Oveľa horšie to bolo v roku 1939, kedy Sovietsky zväz zaútočil na Poľsko a spolu s nacistickým Nemeckom donútil za jeden mesiac Poľsko ku kapitulácii. A zavŕšili to Katynským masakrom, kde bolo sovietskymi vojakmi chladnokrvne popravených viac než dvadsaťpäťtisíc poľských občanov prevažne z radov dôstojníkov a inteligencie.

Po druhej svetovej vojne si víťazné mocnosti rozdelili sféru svojho vplyvu a Kremeľ si vo svojej zóne tvrdo presadzoval svoje záujmy. V jednotlivých krajinách sa po vzore Moskvy zorganizovala tajná polícia a neúprosne podporovala vládu jednej strany pod kontrolou Kremľa.

Akýkoľvek odpor likvidovala takmer v zárodku. V roku 1953 sovietska armáda zakročila proti Východonemeckému povstaniu a v roku 1956 krvavo potlačila odpor obyvateľstva proti komunistickému režimu v Maďarskom povstaní.

Všetky tieto udalosti nás oprávňujú byť v pozornosti voči rozpínavej politike Kremľa. A z toho dôvodu je dobrým krokom, aby Slovensko uzatvorilo obrannú dohodu s USA.

Ernest Klotton 

jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu
Vytvorte si webové stránky zdarma!